a a a
2019-01-01

Betlejem - miasto narodzin Jezusa Chrystusa

Ikona znajdująca się w betlejemskiej grocie Bożego Narodzenia.

Betlejem stanowi jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijan. Położone jest w zachodniej części Judei w odległości 10 km na południe od Jerozolimy. Nazwa miasta w języku hebrajskim Bêt Lehem oznacza dosłownie „dom chleba”. Do Betlejem od wieków podążały liczne rzesze pielgrzymów, których głównym celem była Bazylika Narodzenia Chrystusa.

Pierwszą świątynię chrześcijańską w Betlejem wybudowano w I połowie IV w. z inicjatywy cesarza św. Konstantyna Wielkiego oraz jego matki św. Heleny. 31 maja 339 r. miało miejsce jej uroczyste wyświęcenie.  W 529 r. bazylika uległa zniszczeniu przez Samarytan. Obecny kształt architektoniczny uzyskała ona w wyniku przebudowy w VI w. za czasów cesarza św. Justyniana I Wielkiego. Na przestrzeni kolejnych wieków dokonywano licznych remontów oraz przeróbek w strukturze świątyni. 

 

Do wnętrza bazyliki prowadziły niegdyś trzy normalnej wysokości wrota. Jednakże, jak podają źródła z XVI wieku, tureccy muzułmańscy wojownicy bez skrępowania wjeżdżali do środka na koniach w celu grabieży drogocennych zdobień. Z tego powodu dokonano dwóch przeróbek, czego konsekwencją jest fakt, że obecne drzwi mają jedynie około 120 cm wysokości. Niskie i ciasne przejście sprawia, że każda osoba dorosła musi się pochylić wchodząc do  świątyni. Z tego powodu główne wejście do bazyliki nazywane jest "drzwiami pokory". 

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest jedną z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących świątyń na świecie. Pod jej ołtarzem znajduje się grota, w której narodził się Chrystus. Historyczność tego miejsca potwierdzają świadectwa zawarte w dziełach św. Justyna Filozofa (II w.) oraz Orygenesa (II-III w.).

Srebrna gwiazda w grocie Narodzenia Pańskiego zawiera napis: "Tu z Marii Dziewicy narodził się Jezus Chrystus". Liczba ramion symbolizuje 3 razy po 14 pokoleń od Abrahama do Jezusa, zgodnie z rodowodem zawartym w Ewangelii wg. św. Mateusza (Mt 1, 1-17).

Przy południowym wejściu do groty znajduje się ikona Narodzenia Chrystusa oraz cudotwórcza Betlejemska ikona Najświętszej Bogurodzicy.

Stanowi on unikalne przedstawienie ikonograficzne, ponieważ jest to jedyna ikona w tradycji prawosławnej, na której Bogurodzica uśmiecha się.

Główny ikonostas cerkwi Narodzenia Chrystusa został wykonany w 1764 r. z cedru libańskiego. 

 

Tekst oraz zdjęcia: Andrzej Charyło

 

 

serwisy internetowe strony internetowe